Позакласний захід до Дня Космонавтики
Мета: повторити історію розвитку космонавтики; розвивати пізнавальні здібності учнів і зацікавленість історією космонавтики та її майбутнім; виховувати постійну потребу в поповненні знань.
Обладнання: портрети відомих космонавтів, обладнання для конкурсів.
Хід заходу
Ще з давніх давен у людей виникав інтерес до космосу. Вони помітили, що Сонце світить набагато яскравіше, ніж Місяць, що зміна дня й ночі має ритмічний характер. Уранці Сонце підіймається в певному місці, проходячи при цьому визначений шлях. Місяць протягом 30 днів змінює свою форму. У певному порядку розташовані на небі зірки. Люди населяли космос схожими на себе, але фантастичними істотами, поклонялися їм. Жерці за розташуванням небесних тіл пророкували долі держав, народів та окремих людей.
Чи розглядали ви коли-небудь зоряне небо? Чи бачили, як падають зорі? Чи розглядали як світить місяць на небі? Як світить сонце? Які почуття вас охоплюють, коли ви дивитися у небо? Чому люди іноді надовго затримують свій погляд у небі? Що вони там бачать? Про що мріють?
Небо зорями рясніє,
Таємниче і глибоке,
Всесвіт нам бентежить мрії,
Спонукаючи до дії.
Оксамитова безодня
Так притягує до себе!
Пригадаємо сьогодні
Тих, кому скорилось небо.
12 квітня все людство відмічає Всесвітній День авіації та космонавтики. Це свято з'явилось на честь першого польоту у космос людини і тим самим воно підкреслює нестримну жагу людського роду до пізнання нових знань. Бажаю і Вам у цей день замислитись над своїм існуванням і від душі захотіти дізнатися про навколишній світ більше!
Безкраїй космос… За безліччю складних явищ, що відбуваються в ньому він невичерпний. Здавна він вабив до себе людину, яка намагалася розглядати його таємниці. Багатьма таємницями космос поступився перед людством.
Після того, як людина завоювала небо, їй захотілося піднятися ще вище. Одним з перших про політ в космос задумався російський вчений Костянтин Едуардович Ціолковський. Автор фундаментальних наукових результатів з теорії руху ракет, видатний учений і винахідник, автор важливих відкриттів, основоположник космонавтики. Ідеї Ціолковського розвинув Юрій Васильович Кондратюк.(Олександр Шаргей). У своїх працях він дав схему чотириступінчатої ракети на водно-кисневому паливі та вивів рівняння реактивного руху. Всі самі заповітні мрії основоположників космонавтики реалізував Сергій Павлович Корольов. Найвидатніший конструктор ракетно-космічних систем, які забезпечили дослідження космічного простору. Саме з ним люди пов’язують запуск першого штучного супутника Землі, політ на Місяць і Венеру, створення космічного корабля «Восток», на якому Ю.О.Гагарін уперше реалізував сміливу мрію людства – політ за межі атмосфери.
Саме 12 квітня 1961 року вперше у світі спорядили людину в космос. Це був Юрій Олексійович Гагарін. Він з дитинства мріяв про небо, старанно навчався у школі. І ось збулася його мрія. 12 квітня 1961 року на космічному кораблі «Восток» він здійснив політ у космос і, пробувши 108 хвилин у космосі, благополучно повернувся на Землю. З польоту Юрія Гагаріна в космос розпочався новий етап в історії нашої планети – ера завоювання людиною навколосонячного простору.
Перша жінка космонавт Валентина Терешкова 16 червня 1963 року на космічному кораблі "Восток-6" 48 разів облетіла навколо Землі. Її політ тривав 70 годин.
Першим космонавтом незалежної України був Леонід Каденюк – льотчик-випробувач. 19 листопада 1997 року здійснив космічний політ, як експериментатор, на американському космічному кораблі Columbia. Політ тривав 15 діб 16 годин 35 хвилин. Під час польоту на борту корабля лунали українські пісні. Членам екіпажу пісні так сподобались, що вони почали вивчати українську мову.
Тепер ми знаємо як виглядає поверхня Місяця і навіть Марса! Хтозна, можливо коли ви підростете, то зможете подорожувати космосом так само вільно, як і Україною. І якщо це трапиться, то ви маєте знати, що таке космос і що саме там можна відвідати. Саме тому я і пропоную вам пофантазувати і здійснити уявний тур по сонячній галактиці!
Сьогодні ми пропонуємо вам позмагатися. Для цього потрібно сформувати дві команди зорельотів, екіпаж яких складається з 4 учасників: капітана та трьох льотчиків. (тягнуть папірці)
Дозвольте представити вам наше глибоко шановане журі.
Отож, члени журі, екіпажі команд готові, можна злітати!
Будь-який космонавт довго тренується перед тим, як відправитись у космос. Тому і ми перед своїм польотом маємо перевірити наскільки ви готові до невагомості. У невагомості люди літають як пір'я на вітру. Їх крутить у різні боки і дуже важко владнати зі своїм тілом, адже в космосі ви стаєте буквально невагомими, тобто нічого не важите! Отже виходьте і шикуйтесь.
Завдання – пройти по рівній лінії, заплющивши очі, піднімаючи руки по команді, виконуючи стройові вправи. Командує капітан команди.
Але ж космонавт повинен не тільки гарно орієнтуватися у космічному просторі а й знати матеріал з фізики, астрономії. Переконаємося, що це дійсно так.
Конкурс «Розминка». Кожна правильна відповідь – 1 бал.
- Кого вважають батьком космонавтики? (К.Е. Ціолковського)
- Чи можна на космічному кораблі прийняти ванну? (Ні)
- Як називається вікно літального апарата? (Ілюмінатор)
- Яку форму має Земля? (Кулі)
- Як називається природний супутник Землі? (Місяць)
- Хто був першим космонавтом у світі? (Юрій Гагарін)
- Що таке глобус? (Макет Землі)
- Скільки і які має полюси Земля? (Географічні: Пн і Пд; магнітні)
- Скільки планет рухається навколо Сонця? (8)
- Назвіть першого українського космонавта. (Леонід Каденюк)
- Джерело енергії для Землі. (Сонце)
- Третя від Сонця планета. (Земля)
- Костюм астронавта. (Скафандр)
- Інша назва космосу. (Всесвіт)
- По небу літає хвостата. (Комета)
- І шоколадний батончик, і планета. (Марс)
Наступний конкурс «Назвіть одним словом» Правильна відповідь 1 бал.
- Буран, Челенджер, Аполлон, Восток … Що це? (Космічні кораблі)
- Водолій, Рак, Терези, Діва … Що це? (Сузір’я)
- Полярна, Сиріус, Вега, Арктур . .. Шо це? (Зорі)
- Юпітер, Сатурн, Уран, Нептун, Плутон … Що це? (Планети)
Наступний конкурс «Міфічний». Поставте у відповідність планетам богів. Правильна відповідь 1 бал. (завдання кожній команді)
• Меркурій — бог торгівлі.
• Венера — богиня любові та краси.
• Марс — бог війни.
• Юпітер — верховний бог-громовержець
• Сатурн — бог землеробства.
• Уран — бог неба.
• Нептун — бог моря.
Молодці! Ви, як Нейл Армстронг і Едвін Олдрін! До речі, чи ви знаєте, хто це такі? Це перші люди, які висадилися на Місяці! А хто знає, що таке Місяць? Місяць - це супутник Землі! Якщо всі планети Сонячної системи обертаються навколо Сонця, то супутники обертаються навколо своїх планет. Поверхня Місяця вкрита круглими ямами. А ви знаєте, що це за ями і як вони називаються?
Вони називаються кратерами. Утворюються вони від комет, які падають на поверхню Місяця. А вам, як вже майже справжнім космонавтам, я пропоную дослідити поверхню Місяця, а саме - кратери.
Конкурс 5 «Поверхня місяця». На підлозі у два ряди малюються крейдою кола на відстані 1/2 метра один від одного. Це кратери. Дітям необхідно по-черзі стрибати із одного кола в інше. Один учень переносить яблуко (камінь з Місяця) в кінець маршруту, інший забирає яблуко. Виграє та команда, гравці якої першими закінчать завдання.
Наступним завданням для наших космічних кораблів буде скласти продовження вірша:
Сіли ми усі в ракету, й полетіли на планету.
А планета та була не проста, а чарівна.
Поки наші екіпажі будуть виконувати завдання конкурс для наших вболівальників. Давайте уявимо себе на космічному кораблі, звучить космічна музика, ви бачите і малюєте, наприклад сонячні промені, форму землі і т.д. До участі у конкурсі запрошуються 5 чоловік. Ваше завдання намалювати космічний пейзаж із заплющеними очима.
А зараз наші команди зачитають свої вірші. Конкурс оцінюється в 5 балів. Журі, вам слово.
Історичні документи засвідчують, що багато українських вчених, інженерів, винахідників зробили вирішальний внесок у розвиток теорії та практики реактивного руху, у розвиток ракетної справи, техніки, космонавтики. Давайте ж запам’ятаємо їх імена: генерал Засядько, генерал артилерійських військ К.І. Константинов; генерал І.І. Третеський, винахідники Ф.Р. Гешвенд, М.І. Кибальчич; К.Е. Ціолковський, Ю.В. Кондратюк.
Конкурс 7: «Завдання для „Рекламодавця”»: уявіть, що ви працюєте в туристичному агентстві, яке здійснює екскурсії на тіла Галактики: Сонце, Місяць, планети, зорі. Ваше завдання: скласти рекламу такої подорожі на один із об’єктів.
А ми продовжуємо конкурс для вболівальників: створити паперовий літак і запустити його якомога далі.
Рекламодавці з попереднього завдання вмовили нас здійснити екскурсію на планету. Але називається ця планета «Зіркова». На цій планеті дуже багато зірок, і вони дуже часто падають. Але ми приземлилися на стороні не сонячній і ліхтарі тут не працюють. А нам треба назбирати зірок на сувеніри, але робимо ми це в темряві. Хто більше за 20 секунд з закритими очима назбирає зірок (паперових).
Далі ми вирішили полетіти на екскурсію на Місяць – супутник Землі. Але так, як ми прилетіли на місяць, то всі ми лунатики. Піднімаємо руки на рівні плечей, ваше завдання таким чином передати повітряну кульку останньому гравцю команди.
І нарешті ми повернулися на нашу рідну планету Землю. І наш останній конкурс «Летить». Кожній команді по черзі я називаю предмет, а ви, якщо предмет літає, піднімаєте руки, якщо не літає, не піднімаєте руки.
- літак літає? (так)
- стіл літає? (ні)
- козел літає? (ні)
- орел літає? (так)
- кулемет літає? (ні)
- вертоліт літає? (так)
- ластівка літає? (так)
- бегемот літає? (ні)
- горобець літає? (так)
- курча літає? (ні)
Ми сьогодні здійснили коротку подорож в космос. Залишилось визначити, хто краще готовий підкоряти його. Будь-ласка, журі, підрахуйте бали наших команд.
В кінці нашої зустрічі з Космосом я бажаю вам відшукати на небі ту єдину зірочку, на яку ви можете дивитися тоді, коли вам буде сумно, або тоді коли вам захочеться помріяти.
Ця приповідка, поговірка
У серці схована на дні.
Я знаю – є на світі зірка,
Не всім помітна вдалині.
На небі різні зорі сяють,
Так Бог створив не без причин,
Та погляди усі звертають
На зорі перших величин.
Одна блискучо-золотава,
А інша світить голубим,
І кожна з них така яскрава –
Не позмагатися малим.
Та є на світі зірка тиха,
Вона твоя або моя,
Та, що боронить нас від лиха,
Хоч ледве світить, не сія.
Ця зірка тихо, тихо світить
Серед безмежних зоренив,
І мало хто її помітить,
Не те, щоб погляд зупинив.
Коли мені на світі гірко
Серед недоспаних годин,
Я знаю: світить тиха зірка –
Я в цілім світі не один!
Відшукайте і ви свою зірку! Нехай вам щастить!
Отже, шановне журі, оголосіть результати змагання.
Привітаємо команду-переможця!
На цьому наш політ закінчився. До нових зустрічей!
|